HOBITERAPIJA

Tai psichoterapijos kryptis, padedanti išreikšti asmeninį individualumą. Mūsų kasdienybėje vyrauja dvi sritys: santykiai/šeima ir profesija/darbas. Tai tarsi kokios dvi kojos, ant kurių stovime. Neretai kuri nors iš šių dviejų kojų ima „šlubuoti“ – taip mes galime pavadinti sunkumus, kliūtis, nesklandumus, o gal ir stipresnius sukrėtimus, pasikeitimus, problemas. Kaip ir kas ką vadina.

Hobis – ta tarsi atrama, ta „trečia koja“, kuria galime pasiremti, esant reikalui, jeigu susvyruojame arba, neduok Dieve, netenkame kurios nors iš pagrindinių „kojų“.

Hobis turi svarbią reikšmę asmenybės vystymuisi. Užsiėmimas mėgiama veikla padeda laikinai atitrūkti nuo kasdienybės, rutinos, užsimiršti ir pailsėti. Tai kūrybinis procesas, kuris praplečia žmogaus akiratį. Kūryboje žmogus patiria vidinį pasitenkinimą, nes galutinis rezultatas priklauso tik nuo jo vaizduotės.

Pagrindinė vertybė kiekvieno iš hobių – tai galimybė persijungti nuo kasdienybės rūpesčių, sukoncentruoti dėmesį į veiklą, kuri suteikia malonumą, teigiamas emocijas. Be to, hobis – tai kūrybinio potencialo ir savo „vidinio pasaulio“ išraiškos būdas.

Asiribokite nuo visų aplinkoje sklandančių stereotipų ir imkitės jums labiausiai patinkančios veiklos, veiklos kuri yra mieliausia jūsų širdžiai, veiklos, kuri gali atrodyti „neprasminga“, keista, nesvarbi, bet jums ji suteiks viską ko reikia. Tegu tai nemoteriškas ar nevyriškas užsiėmimas, bet jūs jame jaučiatės puikiai – taigi, imkitės to.

Tyrimai rodo, kad smulkiosios pirštų motorikos užsiėmimai (siuvinėjimas, mezgimas, konstravimas ir t.t.) padeda išvengti ar atsikratyti kai kurių neurologinių sutrikimų. Taip pat labai teigiamai paveikia žmogaus charakterį, asmenines savybes.

Hobiterapijos varijantai:

– Aktyvuojantys protinę veiklą:

Geneologinio medžio sudarymas, giminės istorijos rašymas.

Šeimyninių albumų, videofilmų kūrimas.

Kolekcionavimas: pašto ženklų, figūrėlių, monetų, atvirukų, paveikslų, akmenukų ir kitų daiktų.

Proto gimnastika galima laikyti ir kryžiažodžių sprendimą, šaškes ir šachmatus, ypač vyresniame amžiuje.

Tokie užsiėmimai padeda ilgiau išlikti šviesų protą.

– Naudingi kūnui ir sielai:

Įvairūs psichofiziniai užsiėmimai. Tai gali būti šokiai, įvairūs sportiniai žaidimai.

Daugeliui didžiulį malonumą suteikia paprasti pasivaikščiojimai pėsčiomis gamtoje arba bėgimas ristele.

Fizinių pratimų metu protas tarsi „atsijungia“, žmogus susikoncentruoja tik į tai ką daro konkrečiu momentu – bėga, žaidžia tenisą, šoka ar pan.

– Relaksuojantys: pats populiariausias hobis tai žvejyba. Gaudant žuvį žmogus apsuptas gamtos, ramybės, ta atmosfera, kurioje lengviai pavyksta harmonizuotis ir sumažinti stresą.

Taip pat raminančiai veikia fotografavimas, kulinarija ir kiti įtraukiantys užsiėmimai (kam kas labiau patinka).

O koks jūsų hobis?