Knygos „Galia ir Jėga. Sąmonės anatomija. Neregimieji žmonių elgsenos faktoriai“
autorius psichiatras Deividas R. Haukinsas (David R. Hawkins) atliko unikalią mokslo ir dvasingumo sintezę.
Skyręs šiam tikslui kelias dešimtis metų, Deividas Haukinsas sukūrė „sąmonės lygio“ tyrimo metodą, kuris leidžia detaliai aprašyti ir kiekybiškai įvertinti atskirų žmonių, įvairių reiškinių, visuomenių ir visos žmonijos dvasinę raidą ir dabartinį lygį.
Davidas R. Hawkinsas savo knygoje apibūdino žmogaus sąmonės lygių hierarchiją. Tai labai įdomus požiūris.
• gėda,
• kaltė,
• apatija,
• sielvartas,
• baimė,
• noras,
• pyktis,
• puikybė,
• drąsa,
• neutralumas,
• pasirengimas,
• priėmimas,
• intelektas,
• Meilė,
• džiaugsmas,
• taika,
• nušvitimas.
Nors žmonės gali pereiti iš vieno lygio į kitą, paprastai vyrauja viena „normali“ būsena. Jei skaitote šį straipsnį, tikriausiai esate bent jau drąsos lygyje, nes žemesniuose lygiuose sąmoningai nesidomėsite asmeniniu tobulėjimu. Hawkinsas sugalvojo lygių pavadinimus. Jis kalba apie logaritminę skalę: aukštesniuose lygmenyse yra daug mažiau žmonių nei žemesniuose lygiuose. Kiekvieną perėjimą iš žemesnio lygio į aukštesnį lygį lydi reikšmingi gyvenimo pokyčiai.
Gėda yra vienas žingsnis nuo mirties. Tikriausiai čia galvoji apie savižudybę. Arba esi serijinis žudikas. Kitaip tariant, tai neapykanta, nukreipta į save patį.
Kaltės jausmas yra aukštesnis už gėdą, tačiau gali kilti minčių apie savižudybę. Jūs laikote save nusidėjėliu ir negalite atleisti sau už savo praeities veiksmus.
Apatija – jaučiatės beviltiški arba kankinatės. Visiškas įsitikinimas savo bejėgiškumu. Daugelis benamių yra įstrigę šiame lygyje.
Sielvartas yra begalinio liūdesio ir praradimo lygis. Čia galite patekti netekę mylimo žmogaus.
Depresija. Vis dar aukščiau už apatiją, nes pradedi atsikratyti sustingimo.
Baimė – pasaulis atrodo pavojingas ir nepatikimas. Paranoja. Paprastai jums reikia pagalbos, kad pakiltumėte aukščiau šio lygio, kitaip jūs ilgam liksite įstrigę, pavyzdžiui, „toksiniuose“ santykiuose.
Noras – dar neapkrautas tikslų išsikėlimu ir siekimu, tai siekiamybės, žalingų įpročių ir aistros siekimas, tai alkis – pinigams, pritarimui, valdžiai, šlovei ir t.t…. Vartojimas. Materializmas. Tai yra rūkymo, alkoholio ir narkotikų lygis.
Pyktis yra nusivylimo lygis, dažnai dėl nesugebėjimo įvykdyti norų, gimusių ankstesniame lygyje. Šis lygis gali paskatinti jus veikti aukštesniuose lygmenyse arba paskęsti neapykantoje. „Toksiniuose“ santykiuose (santuokoje, darbe, …) dažnai galite pamatyti porą: vienas alsuoja pykčiu, kitas – baime.
Puikybė yra pirmasis lygis, kai pradedi jaustis gerai, tačiau tai yra klaidingas jausmas. Tai priklauso nuo išorinės aplinkos (pinigų, prestižo, …) ir todėl yra pažeidžiama.
Išdidumas gali sukelti nacionalizmą, rasizmą ir religinius karus. Iracionalaus savęs išsižadėjimo ir savigynos lygis. Šiam lygiui priklauso ir religiniai fundamentalistai. Jūs taip prisirišate prie savo tikėjimo, kad bet kokį puolimą prieš jūsų pasaulio vaizdą suvokiate kaip puolimą prieš save.
Drąsa yra pirmasis tikrosios jėgos lygis. Čia pradedi matyti, kad gyvenimas yra kupinas iššūkių ir yra įdomus ir visai nevarginantis, atsiranda užuominos domėtis asmeniniu tobulėjimu, nors šiame lygmenyje tikriausiai tai vadinsi įgūdžių tobulinimu, karjera, paaukštinimu, išsilavinimu. ir kt. Jūs pradedate matyti savo ateitį kaip augimą, palyginti su praeitimi, o ne tik kaip jos tęsinį.
Neutralumas – jį galima apibūdinti fraze „gyvenk ir leisk gyventi“. Lankstus, atsipalaidavęs ir neapkrautas gyvenimas. Kad ir kas nutiktų, tu išeini iš to. Jūs neprivalote niekam nieko įrodinėti. Jaučiatės saugiai ir gerai sutariate su žmonėmis. Daug savarankiškai dirbančių žmonių yra šiame lygyje. Labai patogi vieta. Tai pasitenkinimo ir tinginystės lygis. Jūs rūpinatės savo poreikiais, nesukeldami streso.
Pasiruošimas – kai jaučiatės saugiai ir patogiai, pradedate efektyviau naudoti savo energiją. Tiesiog suvesti galą su galu nebeatrodo gera idėja. Galbūt atkreipiate dėmesį į darbą ir norite net parodyti geriausius rezultatus. Jūs galvojate apie laiko valdymą, produktyvumą ir saviorganizaciją, koncepcijas, kurios nebuvo tokios svarbios neutraliame lygmenyje. Tai yra valios ir disciplinos išsivystymo lygis. Tokie žmonės yra mūsų visuomenės „kariai“; jie dirba savo darbą ir per daug nesiskundžia. Jei mokaisi mokykloje, esi tikrai geras mokinys; rimtai žiūri į namų darbus ir skiri laiko juos gerai atlikti. Tai yra lygis, kuriame sąmonė tampa labiau organizuota ir disciplinuota.
Priėmimas – dabar įvyksta galingas poslinkis ir jūs atsibundate iniciatyvaus gyvenimo galimybėms. Pasirengimo lygmenyje jūs tapote kompetentingi ir dabar norite tinkamai panaudoti savo sugebėjimus. Tai yra tikslų nustatymo ir pasiekimo lygis. Iš esmės tai reiškia, kad jūs pradedate prisiimti atsakomybę už savo vaidmenį šiame pasaulyje. Jei kas nors gyvenime nėra gerai (karjera, sveikata, santykiai), jūs nustatote norimą būseną ir ją pasiekiate. Jūs pradedate aiškiau matyti didesnį savo gyvenimo vaizdą. Šis lygis daugelį žmonių motyvuoja keisti karjerą, pradėti naują verslą ar rūpintis savo mityba.
Intelektas (priežastis) – šiame lygyje jūs peržengiate žemesnių lygių emocinius aspektus ir pradedate aiškiai ir racionaliai mąstyti. Hawkinsas tai apibrėžia kaip medicinos ir mokslo lygį. Pasiekus šį lygį, prasideda gebėjimas išnaudoti proto gebėjimus iki galo. Dabar yra disciplina ir iniciatyvumas pilnai išreikšti savo įgimtus gebėjimus. Pasieki tašką, kai sakai: „Puiku. Aš galiu visa tai padaryti ir žinau, kad turiu tai tinkamai panaudoti.
Taigi koks yra geriausias būdas panaudoti savo talentus? Jūs apsižvalgote ir pradedate daryti dalykus, kurie svarbūs pasauliui. Akivaizdu, kad dauguma žmonių niekada to nepasiekia per savo gyvenimą.
Meilė yra besąlyginė meilė, nuolatinis savo ryšio su viskuo, kas egzistuoja, supratimas. Pagalvokite apie užuojautą. Intelekto lygmeniu tavo gyvenimas veikia galvos labui.
Tačiau galiausiai tai pasirodo aklavietėje, patenki į spąstus, kur per daug intelekto. Matai, kad tau reikia platesnio konteksto, nei tik mąstyti dėl savęs. Meilės lygmenyje tavo galva ir visi kiti talentai pradeda veikti tavo širdį (ne emocijas, o didesnį gėrio ir blogio jausmą – tavo sąmonę). Kaip aš matau, tai yra jūsų tikrojo tikslo pabudimo lygis.
Jūsų motyvai šiame lygyje yra gryni ir nesutepti jūsų ego aistrų. Tai yra tarnavimo žmonijai visą gyvenimą lygis. Gandhi, Motina Teresė, Albertas Schweitzeris.
Šiame lygyje jūs pradedate vadovautis jėgomis, didesnėmis už jus pačius. Tai išlaisvinantis jausmas. Intuicija tampa nepaprastai galinga. Hawkinsas teigia, kad tik 1 iš 250 žmonių per savo gyvenimą pasiekia šį lygį.
Džiaugsmas – skvarbios ir nepajudinamos laimės jausmas – šventųjų ir pažangių dvasinių mokytojų lygis. Šiame lygyje jausitės nuostabiai vien būdami šalia žmonių. Čia gyvenimą visiškai valdo intuicija ir atsitiktinumai. Nebereikia tikslų ir detalių planų – jūsų išsiplėtusi sąmonė leidžia operuoti aukštesnėmis sąvokomis. Netoli mirties įvykiai gali laikinai pakelti jus iki šio lygio.
Ramybė, taika – visiška transcendencija. Hawkinsas teigia, kad šį lygį pasiekia vienas iš 10 mln.
Nušvitimas yra aukščiausias žmogaus sąmonės lygis, kur žmonija yra sujungta su dieviškumu. Itin retai. Tai yra Jėzaus lygis. Net mąstymas apie žmones šiame lygyje gali pakelti jūsų sąmonę.
Tikiuosi, kad apie šį modelį verta pagalvoti. Šiais lygmenimis galima vertinti ne tik žmones, bet ir objektus, įvykius ir net ištisas bendruomenes. Savo gyvenime galite pamatyti, kad skirtingos jo dalys yra skirtinguose lygmenyse, tačiau galėsite nustatyti savo dabartinį bendrą lygį.
Galbūt esate neutralaus lygio, bet turite polinkį rūkyti (noro lygis). Žemesni lygiai, kuriuos galite rasti savyje, veikia kaip narkotikas, kuris traukia jus žemyn. Bet jūs galite rasti aukštesnius savo gyvenimo lygius.
Galite būti priimtino lygio, bet skaitykite knygą intelektualiniu lygmeniu ir jauskitės tikrai įkvėpti. Pagalvokite apie tai, kas šiuo metu daro didelę įtaką jūsų gyvenimui. Ką tai kelia jūsų sąmonei? Kas jį pagrindžia?
Vienas iš būdų sužinoti savo tikrąjį dabartinį lygį yra galvoti apie tai, kaip elgiatės streso metu. Jei išspausite apelsiną, tekės apelsino sultys, nes jos yra viduje.
Kas išeina iš jūsų, kai išorinės aplinkybės daro jums spaudimą? Ar tampate paranojiškas ir uždaras (baimė)? Ar pradedate šaukti ant žmonių (pyktis)? Ar imatės gynybos (puikybė)?
Viskas jūsų aplinkoje turi įtakos jūsų sąmonės lygiui. Media. Filmai. Knygos. Interneto svetaines. Žmonės. Vietos. Objektai. Maistas.
Jei esate intelekto lygyje ir žiūrite TV žinias (kurios pagal apibrėžimą yra baimės ir troškimo lygyje), tai laikinai pažemins jūsų sąmonę. Jei esate kaltės lygyje, tai televizijos žinios, atvirkščiai, ją padidins.
Perėjimas į kitą lygį reikalauja milžiniškos energijos. Kvantinis šuolis. Be savo sąmoningų pastangų ar kitų žmonių pagalbos, greičiausiai išliksite dabartiniame lygyje, kol į jūsų gyvenimą įsikiš kokia nors išorinė jėga.
Atkreipkite dėmesį į natūralų lygių progresą ir pagalvokite apie tai, kas gali nutikti, jei bandysite pagreitinti procesą. Jei bandysite pasiekti intelekto lygį prieš įsisavindami discipliną ir užsibrėždami tikslą (priėmimą), būsite per daug neorganizuoti ir nesusitelkę iki galo išnaudoti savo smegenis. Jei bandysite pažengti į meilės lygį prieš įvaldydami intelektą, galite nukentėti nuo pasitikėjimo ir įstrigti kokioje nors sektoje.
Perėjimas į kitą lygį gali būti labai sudėtingas. Daugeliui žmonių tai neįvyksta per visą gyvenimą. Tik vienas pokyčio lygis gali radikaliai pakeisti viską jūsų gyvenime. Todėl mažai tikėtina, kad žmonės, nepasiekę drąsos lygio, padarys pažangą be pašalinės pagalbos.
Išmintingai eiti šiuo keliu reikia drąsos; reikia nuolat ginčytis su tikrove dėl galimybės tapti protingesniems ir sąmoningesniems. Tačiau pasiekęs kitą lygį supranti, kad ginčas buvo to vertas. Pavyzdžiui, kai pasieksite drąsos lygį, visos jūsų senos baimės ir netikras išdidumas atrodo kvailai.
Kai pasieki priėmimo lygį (tikslų išsikėlimą ir siekimą), atsigręži į pasirengimo lygį ir pamatai, kad buvai kaip voverė rate – buvai geras bėgikas, bet krypties nepasirinkęs.
Man atrodo, kad svarbiausias darbas, kurį galime atlikti kaip žmonės, yra pakelti savo asmeninį sąmonės lygį. Kai tai darome, mes skleidžiame aukštesnius sąmonės lygius visiems aplinkiniams.
Įsivaizduokite, koks nuostabus būtų šis pasaulis, jei galėtume visus pakelti bent iki priėmimo lygio. Hawkinsas teigia, kad 85% žmonių Žemėje gyvena žemiau drąsos lygio.
Kai laikinai patiriate aukštesnių lygių būseną, galite pamatyti, kur turėtumėte eiti. Turite vieną iš tų eurekos akimirkų, kai suprantate, ką turite pakeisti savo gyvenime. Bet kai paskęsti žemesniuose lygiuose, šiuos prisiminimus užtemdo rūkas.
Ir jūs negalėsite pasiekti aukštesnių lygių, kol nepasieksite pagrindinių disciplinų meistriškumo. Jėzus buvo dailidė. Gandhi buvo teisininkas. Buda yra princas. Visi turime kažkur pradėti.
Atvirai pažvelkite į šią hierarchiją ir pagalvokite, ar ji suteikė jums naujos įžvalgos, kas padės jums žengti kitą gyvenimo šuolį? Nė vienas lygis nėra laikomas teisingesniu ar neteisingesniu už kitus. Stenkitės neleisti savo Ego įsitraukti į idėją prisirišti prie kokio nors konkretaus lygio. Žinoma, tik tuo atveju, jei šiuo metu nesate puikybės lygyje.
Vertė Aurima Dilienė, medžiaga iš econet.ru